Çocuk Diş Hekimliği | ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ
 
ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ

Tüm dişhekimleri, ilk muayene esnasında  kullanılacak sözlerin çocuğu gevşeteceğini ya da bir panik moduna sokacağını çok iyi bilirler. Ve sonuçta bildiğiniz kaç çocuk diş hekimi koltuğuna otururken "iğne" ya da "enjeksiyon" kelimelerini duyduğunda  bundan hoşlanır. Bilinmeyen ile ilgili korku, yapılacak bir diş hekimi ziyaretinde çocukların tedirginlik ve hatta korkmalarının önemli bir nedenidir.
Diş hekiminde olumlu bir deneyimin yaşanması için, diş hekimi ziyaretinizle ilgili konuşmalarınızda hassas olmanız önemlidir. Amaç çocuğu yanlış yönlendirmek değil, sadece diş hekimliğine karşı olumsuz bir tutum geliştirilmesinden kaçınmaktır.

Diş hekiminizle daha önce kendi yaşamış olabileceğiniz olumlu deneyimleri çocuğunuzla paylaşmak iyi bir fikirdir. Unutmayın, diş hekimliği inanılmaz gelişmeler göstermiştir; yeni teknolojiler ve teknikler sayesinde bugün hiç acı olmadan diş tedavileri uygulanmaktadır. Olumsuz reaksiyon çağrıştırmayan kelimeler kullanın. Örneğin; 
  • İğne, enjeksiyon yerine uyku içeceği 
  • Delme yerine vızıltı
  • Dişinin delinmesi yerine dişinin temizlenmesi
  • Gaz ya da nitrik oksit yerine sihirli hava
  • İnceleme yerine dişlerinin sayılması
  • Diş çekmek yerine dişini oynatıp almak
  • Diş temizleme yerine dişlerini gıdıklama

     
Ziyaret Öncesi Hazırlık

Çocuğunuzu bir diş hekimi ziyaretine nasıl hazırlamalısınız? Ona ne söylemelisiniz? “Basitçe şöyle deyin ‘diş hekimine gidiyoruz,” diyor.

Hayvanat bahçesine giderken ona ‘Kaplanların çok keskin dişli olduğu bir hayvanat bahçesine gidiyoruz!’ demiyorsunuz. Basit olarak ‘hayvanat bahçesine gidiyoruz!’ diyorsunuz. Amaç, diş hekimi ziyaretinin korkulacak bir şey olarak anlamlandırılmasından kaçınmaktır.

Söylediğine göre problemler, aileler çocuklarına “iğne”den ya da “delmek”ten bahsettiğinde oluyor. Ve genellikle ağrı kavramı çocuğun aklına ailesi ona "Meraklanma, acımayacak!" dediğinde giriyor.

Aileler çocuğa doğru olmayan ve yanlış yönlendiren bilgiler verebilir ve çocuklar da gereksiz yere endişelenir. İyi niyetli aileler için kendi endişe deneyimlerini çocuklarına aktarmaları çok kolaydır. Tabii ki bunu yapmak istemezler. Bu kendiliğinden olur. Çocuklar da bunu çok çabuk kaparlar.

Amaç çocuğa, mükemmel bir ağız sağlığına sahip olmasını kolaylaştıracak ve diş hekimliği ile ilgili tüm hayatı boyunca aklında kalacak olumlu fikirler oluşturmaya yardımcı olmaktır.

   
biz kimiz? estetik diş hekimliği çocuk diş hekimliği genel diş hekimliği implant & implant üstü protez diş & çene cerrahisi
her hakkı Dt. Güzin Kırsaçlıoğlu'na aittir. copyright © 2009-2012  gizlilik erişilebilirlik
Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Web sitemiz 27.01.2012 tarihinde Ankara Dişhekimleri Odası tarafından yapılan inceleme sonucunda, Türk Dişhekimleri Birliği Web Sitesi Etik Kuralları açısından uygunluğu onaylanmıştır.
İş'e yarayan web siteleri